Obsahuje:
  • všechny e-ziny od 9/1999
  • celou databázi NEWS
  • soutěže 2000-2011
  • další články a BONUSY

Security - News

http://crypto-world.info

Crypto - News | Security - News

09 / 2012
Vybrali pro vás: TR - Tomáš Rosa, JP - Jaroslav Pinkava, PV - Pavel Vondruška, VK - Vlastimil Klíma

Přehled: Perception and knowledge of IT threats: the consumer’s point of view (Kaspersky Lab)

12.09.2012
Z české tiskové zprávy: Podle studie O+K Research zadané společností Kaspersky Lab se uživatelé běžně setkávají s infikovanými USB disky. Dle výzkumu mezi více než 11 tisíci respondenty v 25 zemích po celém světě jich nakažený flash disk ke svému počítači připojilo 32 %. Přitom, i když si je člověk jist, že má svůj počítač dobře ochráněn, infikované USB od přátel nebo rodiny může způsobit ztrátu cenných dat.

Běžní uživatelé se kromě kybernetických hrozeb obávají i neautorizovaného přístupu ke svým osobním datům a zařízením, na nichž je mají uložena. Dle studie tento problém postihl celosvětově 14 % respondentů využívajících stolní počítače a notebooky (15 % v Česku), 12 % majitelů tabletů (stejně jako u nás) a 10 % uživatelů chytrých telefonů (v České republice pouze 4 % z nich).

Další relativně rozsáhlou metodou krádeže uživatelských dat je snímání dat z bezdrátových sítí, zejména Wi-Fi. V současnosti nabízí řada kaváren, restaurací a dalších veřejných míst připojení, která jsou jen zřídkakdy chráněna hesly nebo šifrováním. To znamená, že je může použít kdokoli. Pro kybernetické zločince je proniknutí do těchto sítí a analýza provozu na nich poměrně jednoduchou záležitostí.

Analytici O+K Research zjistili, že 46 % uživatelů chytrých telefonů (v ČR dokonce 58 %) a 48 % majitelů tabletů (v ČR 28%) využívá nezabezpečená veřejná připojení. 29 % respondentů (27 % v Česku) vlastnících notebooky se také připojuje k bezplatným Wi-Fi. K tomu více než polovina dotázaných využívá tyto sítě každý den, nebo alespoň dvakrát až třikrát do týdne. Tyto znepokojující údaje dokazují, že uživatelé očividně podceňují rizika volných Wi-Fi sítí. Přitom je jednoduché se takovému nebezpečí vyhnout – stačí využívat pouze zabezpečená připojení. Bezpečnostní experti doporučují, aby lidé chránili svá zařízení stejně důsledně, jako chrání sami sebe.
Zdroj: http://www.kaspersky.com/downloads/pdf/kaspersky-lab_ok-consumer-survey-report_eng_final.pdf
Autor: JP


<<- novější - K chystané vyhlášce amerického prezidenta pro kybernetickou bezpečnost
Kód malware Shamoon je amatérský, ale účinný - starší ->>
Design: Webdesign